SCV swimmers advance through CIF prelims

SCV swimmers who advanced to Saturday’s CIF-Southern Section Division 1 championship finals during today’s prelims:

$ = Auto All-American time  # = All-American consideration, ! D1 meet record

 

 

Place          team/swimmer              Prelim time

200 medley relay girls

4                     Valencia                                      1:44.52$

1) Julia Wolf 2) Kaila Wong 3) Nikol Popov 4) Sonaly Wintermute

200 freestyle girls

9                    Sonaly Wintermute (Val.)                1:51.84

200 free boys

2                     Adam Osowski (Hart)                    1:38.83$

4                      Ryan Brimer   (Hart)                     1:40.44#

200 individual medley girls

1                       Nikol Popov (Val.)                        2:00.58$

2                       Alexa Skorus Neely (Can.)            2:03.29#

200 IM boys

2                       Tanner Olson (Saugus)                1:47.01$

50 free girls

2                        Julia Wolf (Val.)                           23.29#

7                       Reagan Nibarger (West Ranch)     23.69

50 free boys

1                       Zander Minano (Saugus)              20.36$

100 butterfly girls

5                         Sonaly Wintermute (Val.)           56.11

100 free girls

4                         Julia Wolf (Val.)                         50.56#

5                         Reagan Nibarger (WR)               51.36

100 free boys

4                           Zander Minano (Saugus)        45.51#

6                           Ryan Brimer (Hart)               45.88

500 free boys

3                           Adam Osowski (Hart)          4:29.97#

200 free relay girls

2                            Valencia-Val                      1:34.42$

1) Julia Wolf 2) Nikol Popov 3) Sonaly Wintermute 4) Kaila Wong

200 free relay boys

1                              Saugus                         1:23.04$

1) Tim Lim 2) Justin Morsch 3) Zander Minano 4) Tanner Olson

8                               Hart                            1:25.37#

1) Ryan Brimer 2) Dawson Waage 3) Ryan Sevidal  4) Adam Osowski

100 breaststroke girls

1                             Nikol Popov (Val.)         1:00.24$

3                             Kaila Wong  (Val.)        1:02.76$

100 breaststroke boys

1                              Tanner Olson (Saug.)    53.25!

400 free relay boys 

1                               Saugus                    3:02.35$

1) Tim Lim 2) Justin Morsch 3) Zander Minano 4) Tanner Olson

5                                 Hart                      3:05.69$

1) Ryan Brimer 2) Dawson Waage 3) Emilio Santoyo 4) Adam Osowski

Advertisement

Latest Stories